Kultura rozwiń menu

Dzwony i dzwonki

W dziesiątkach kościołów i klasztorów Krakowa wiszą setki dzwonów i dzwonków. W niedziele i w święta zapełniają miasto swoją niepowtarzalną muzyką. Z wieloma z nich związane są krakowskie legendy.

Dzwony Katedry Wawelskiej. Choć mało kto spośród odwiedzających wawelskie wzgórze turystów pamięta nazwy dziesięciu wawelskich dzwonów, wszyscy znają najsłynniejszy i największy z nich - dzwon "Zygmunta". Zwany dzwonem królów i królem dzwonów, został ufundowany przez Zygmunta I Starego i odlany przez norymberskiego ludwisarza Jana Behema z armat zdobytych na Wołochach. Waży 11 ton, a samo jego serce 350 kg, jego średnica wynosi ok. 2,5 m, a wysokość ok. 1,99 m. Od 1520 roku jego głos obwieszcza Polsce najważniejsze wydarzenia. Z "Zygmuntem" związanych jest kilka legend. Jedna z nich głosi, że czysty dźwięk dzwonu zapowiada dobrobyt i szczęście, a fałszywy ton jest zwiastunem klęsk. Grudniowa noc 2000 roku przywołała jeszcze jedną z nich. W Boże Narodzenie dzwonnicy zauważyli, że dźwięk "dis" nie brzmi czysto, czego powodem okazało się pęknięte serce dzwonu. W sylwestrową noc "Zygmunt" nie ogłosił światu nadejścia nowego Millenium. Zygmunt milczał też w Sylwestra 1860 roku, kiedy również pękło serce króla dzwonów i na Wielkanoc 1939 roku. Dziś "Zygmunt" ma nowe serce, a jego wykonawcy dają gwarancję na całe 1000 lat!

"Dzwon topielców" w klasztorze Panien Zwierzynieckich. Jak każe tradycja, codziennie wieczorem o godzinie 21.00 dzwon odzywa się dziesięcioma uderzeniami, nawołując wiernych do modlitwy za dusze wiślanych topielców. Od czasów Wandy nie brakowało ich i nie brakuje również dzisiaj: właściwie nie ma miesiąca, by Wisła nie kusiła kolejnych kandydatów. Dzwon nie odzywa się czystym dźwiękiem, gdyż trzykrotne próby jego odlania kończyły się niepowodzeniem; za każdym razem dzwon okazywał się pęknięty, więc taki został powieszony na klasztornej dzwonnicy. Inna z legend o dzwonie topielców głosi, że dzwon ten utopili w Wiśle Tatarzy i jedynie w noc świętojańską wypływa na powierzchnię, by o północy ponownie zanurzyć się toni.

Dzwonki za konających. Dawny zwyczaj kazał dzwonić w godzinie śmierci krakowskich mieszczan. Dzwonki za konających umieszczano zwykle na frontonach kościołów. Do czasów współczesnych zachowały się jeszcze trzy z nich, na kościołach: Dominikanów, Mariackim i Reformatów.

"Półzygmunt" w kościele Mariackim. Na niższej wieży kościoła Mariackiego wisi dzwon zwany "Półzygmuntem". Pochodzi z 1438 roku. Legenda głosi, że na wieży zawiesił go bogaty, mocarny syn wojewody mazowieckiego, Stanisław Ciołek.

Znajdź

Brak zaakceptowanej zgody na wyświetlanie informacji zewnętrznych. (Mapa Google)
Nazwa Kategoria Mapa

Dzwon topielców w klasztorze Panien Zwierzynieckich

Tadeusza Kościuszki 88 30-114 Kraków

Dzwonek za konających na kościele Dominikanów

Stolarska 12 Kraków

Dzwonek za konających na kościele Reformatów

Reformacka 4 Kraków

Dzwony Katedry Wawelskiej

Wawel 3 31-001 Kraków

Dzwony na kościele Mariackim

Plac Mariacki 5 Kraków

Powrót