
18. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

-
Data:
2025-05-26 - 2025-06-01
-
Miejsce:
TAURON Arena Kraków, ul. Lema 7
-
Kategoria:
Festiwale
30 maja 2025 roku na wielkim ekranie w TAURON Arenie Kraków zobaczymy obsypany nagrodami La La Land wytwórni Lionsgate. Niezapomniane kreacje filmowe Ryana Goslinga i Emmy Stone zyskają wyjątkową oprawę dzięki muzyce na żywo w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Chóru Filharmonii Krakowskiej. Znakomitych artystów poprowadzi sam kompozytor – nagrodzony Oscarem Justin Hurwitz.
„Film sezonu” – pisano w „Variety”. „Śmiały i piękny” – oceniał „The Hollywood Reporter”. „Muzyczne arcydzieło” – wyrokował „Guardian”. La La Land otrzymał aż sześć Oscarów i siedem Złotych Globów i zdaniem wielu krytyków zasłużył na miano jednego z najwybitniejszych musicali w historii. W piątek 30 maja 2025 roku obejrzymy go w największej hali widowiskowej w Polsce – TAURON Arenie Kraków. La La Land in Concert będzie głównym wydarzeniem 18. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, który rozpocznie się w poniedziałek 26 maja i zakończy w niedzielę 1 czerwca.
Magia kina
„Od premiery w 2016 roku grono fanek i fanów La La Land nadal się powiększa i to bez względu na długość i szerokość geograficzną. I nic dziwnego, bo choć fabuła została osadzona w miejscu bardzo szczególnym, w Los Angeles, to jest to uniwersalna historia o marzeniach, miłości i dojrzewaniu, a kreacje Ryana Goslinga i Emmy Stone należą do najlepszych w bogatej karierze obojga aktorów. Ich duet w piosence City of Stars jest po prostu niezrównany” – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, które organizuje FMF wspólnie z Miastem Krakowem i stacją radiową RMF Classic.
Film napisany i wyreżyserowany przez Damiena Chazelle’a opowiada historię dwojga młodych ludzi, którzy marzą o karierze w hollywoodzkim stylu. Mia (Emma Stone) na co dzień pracuje w kawiarni, a po godzinach stara się zdobyć swoją pierwszą rolę filmową. Sebastian (Ryan Gosling) jest pianistą i utrzymuje się z grania standardów w restauracji, równocześnie jednak tworzy swoje kompozycje i planuje otwarcie własnego klubu jazzowego. Kiedy bohaterowie zaczynają się spotykać, powstaje między nimi wyjątkowa więź.
„La La Land to nie tylko historia uczucia kobiety i mężczyzny, ale też wyznanie miłości do Hollywood, pełne nawiązań do klasycznych musicali, takich jak Parasolki z Cherbourga czy Amerykanin w Paryżu. I chociaż ta opowieść o »Fabryce Snów« nie jest bezkrytyczna, to przemawia przez nią niezachwiana wiara w magię kina. Sami twórcy filmu udowodnili czarodziejskie zdolności – produkcja została niesamowicie dopracowana, szczególnie pod względem reżyserii, aktorstwa, zdjęć, scenografii oraz, rzecz jasna, muzyki. Jej fragmentów w postaci emocjonującej suity słuchaliśmy już w 2017 roku na 10. FMF. Tym razem obejrzymy cały La La Land z muzyką na żywo i to w takiej oprawie, na jaką ten film w pełni zasługuje” – zapowiada Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.
Wyjątkowy wieczór
Podczas wydarzenia La La Land in Concert w TAURON Arenie Kraków uruchomione zostaną trzy ekrany – jeden główny i dwa boczne – a towarzyszyć im będą starannie dobrane światła. Ścieżkę dźwiękową na żywo wykona Orkiestra Akademii Beethovenowskiej wspólnie z Chórem Filharmonii Krakowskiej. Znakomitymi muzykami zadyryguje sam kompozytor – nagrodzony Oscarem Justin Hurwitz. Będzie to jego pierwszy występ w takiej roli w Polsce. Kompozytor produkuje La La Land in Concert poprzez swoją firmę Hurwitz Concerts i osobiście nadzoruje szczegóły techniczne koncertu. Co więcej, przygotował specjalny utwór na bis, w którym zagra na fortepianie, akompaniując solistom.
„Zapadające w pamięć melodie są wielką siłą tej ścieżki dźwiękowej, to jasne, ale trzeba też zwrócić uwagę na niebywały talent aranżacyjny Justina Hurwitza, który słusznie uchodzi za jednego z najlepszych kompozytorów w Hollywood. Jego muzyka oddycha pełną piersią i rozwija się naturalnie od lirycznych fragmentów poprzez stopniowe budowanie napięcia aż do świetnie rozegranych momentów kulminacyjnych. Nawet jeśli ktoś traktuje musicale z dystansem, to jestem pewna, że pozwoli się porwać kompozycjom z La La Land” – przekonuje Magdalena Wojewoda-Mleczko, dyrektorka muzyczna RMF Classic.
Organizatorzy zadbali o dostępność wydarzenia dla wszystkich odbiorców. Film zostanie wyświetlony z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących. Autorską audiodeskrypcję, przygotowaną przez Fundację Kultury Bez Barier, będzie można odsłuchać przez AudioMovie, bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne. Zapewnione zostanie również tłumaczenie na polski język migowy (PJM) dla osób głuchych, a słabosłyszący będą mogli skorzystać z pętli indukcyjnej, czyli systemu wspomagającego działanie aparatów słuchowych oraz implantów ślimakowych. Co więcej, TAURON Arena Kraków jest wyposażona w rozwiązania techniczne, które ułatwiają poruszanie się osobom korzystającym z wózków inwalidzkich. Bilety na wydarzenie La La Land in Concert są już dostępne w aplikacji KBF: PLUS. 13 marca sprzedaż rozpocznie się także na stronach Eventim i KBF: BILETY.
--
Od poniedziałku 26 maja do niedzieli 1 czerwca krakowskie sale koncertowe wypełnią się najpiękniejszą muzyką tworzoną na potrzeby filmów, seriali i gier wideo. W różnorodnym programie 18. FMF znajdziemy projekcję Rękopisu znalezionego w Saragossie z muzyką na żywo z okazji stulecia urodzin Wojciecha Jerzego Hasa oraz zaplanowany na Dzień Dziecka koncert z niezapomnianymi motywami z polskich dobranocek.
Legenda muzyki filmowej
„Tegoroczny FMF odbywa się pod hasłem City of Stars, bo chcemy, by całe miasto poczuło ekscytującą atmosferę festiwalu. Odwiedzą nas takie legendy muzyki filmowej jak Gabriel Yared, kompozytor znany ze współpracy z najwybitniejszymi twórcami kina europejskiego i amerykańskiego. Angielski pacjent, Miasto aniołów, Utalentowany pan Ripley, Wzgórze nadziei – to zaledwie kilka spośród wielu nagradzanych filmów z jego dorobku. Każdy z nich dzięki Yaredowi zyskał niepowtarzalny pejzaż muzyczny” – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, które organizuje FMF wspólnie z Miastem Krakowem i rozgłośnią RMF Classic.
Koncert monograficzny The Music of Gabriel Yared odbędzie się w czwartek 29 maja w Filharmonii Krakowskiej. Wykonają go Sinfonietta Cracovia i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą jednego z najwyżej cenionych dyrygentów europejskich – Dirka Brossé. Sam Gabriel Yared uświetni wieczór solowym występem na fortepianie.
Międzynarodowa gala
W sobotę 31 maja festiwal zaprasza do Centrum Kongresowego ICE Kraków na wydarzenie FMF International Gala. Wysłuchamy tam zaaranżowanych specjalnie na FMF utworów Bartosza Chajdeckiego i Pawła Lucewicza. Gratką dla fanów gier wideo będzie z kolei syntezatorowa kompozycja Brunona Lubasa do gry przygodowej The Invincible, opartej na powieści Stanisława Lema. Usłyszymy też przejmującą muzykę Frederikke Hoffmeier z duńsko-polsko-szwedzkiego dramatu obyczajowego Dziewczyna z igłą. Dalsza część koncertu zostanie poświęcona w całości Gustavo Santaolalli – jednej z ważniejszych postaci współczesnej muzyki filmowej.
„Pod koniec lat 60. artysta był pionierem argentyńskiego rocka, a na przełomie XX i XXI wieku zdobył uznanie dzięki ścieżkom dźwiękowym, w których czerpał zarówno z folku, jak i alternatywy czy muzyki latynoamerykańskiej. To właśnie Gustavo Santaolalla stworzył niesamowity klimat muzyczny w grze i serialu The Last of Us czy w obsypanym nagrodami filmie Tajemnica Brokeback Mountain. Gala będzie wyjątkową okazją, by zobaczyć kompozytora wykonującego partie solowe w wybranych utworach” – przekonuje Magdalena Wojewoda-Mleczko, dyrektorka muzyczna RMF Classic.
Różnorodny repertuar wieczoru wykonają muzycy Filharmonii Krakowskiej i Chóru Polskiego Radia, a poprowadzi ich uwielbiany przez publiczność festiwalu dyrygent Diego Navarro. Program gali obejmuje także ogłoszenie zwycięzców nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2024 i konkursu FMF Young Talent Award 2025.
Stulecie Hasa
Ważne miejsce w programie festiwalu zajmuje specjalna projekcja jednego z najbardziej uznanych filmów polskich – Rękopisu znalezionego w Saragossie – w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. W adaptacji powieści Jana Potockiego niezapomniane kreacje stworzyli tacy aktorzy jak Zbigniew Cybulski, Beata Tyszkiewicz, Gustaw Holoubek czy Iga Cembrzyńska. Zrekonstruowany cyfrowo film z muzyką na żywo obejrzymy w poniedziałek 26 maja w Filharmonii Krakowskiej.
„Wojciech Jerzy Has przyszedł na świat sto lat temu w Krakowie i zgodnie z uchwałą Senatu RP jest patronem 2025 roku, dlatego nie wyobrażaliśmy sobie 18. FMF bez jednego z dzieł reżysera. Wybraliśmy oczywiście Rękopis… ze ścieżką dźwiękową Krzysztofa Pendereckiego. Maestro połączył tu nawiązania do muzyki klasycznej z elektroakustycznymi eksperymentami, tworząc niepowtarzalny klimat, pełen groteski i tajemnicy. Te niezwykłe kompozycje z pewnością zyskają nowy wymiar w wykonaniu Małych Instrumentów – jednego z najciekawszych zespołów polskiej sceny muzyki eksperymentalnej” – zapowiada Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które organizuje koncert wspólnie z FMF. Wydarzenie należy do programu polskiej prezydencji w Radzie UE, a partnerami są 65. Krakowski Festiwal Filmowy oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Cinema Chorale, kultowe dobranocki i wiele więcej
Miłośników filmowej klasyki z pewnością zainteresuje koncert z cyklu Cinema Chorale zatytułowany Choral Extravaganza. Młodzi artyści związani z Nazareth University Treble Choir z Rochester w USA wspólnie z solistami zaprezentują tematy takich mistrzów jak Harold Arlen, Ennio Morricone czy John Williams. Cinema Paradiso, Czarnoksiężnik z Oz, Zapach kobiety – to między innymi te tytuły usłyszymy w środę 28 maja w Auli bł. Jakuba przy kościele Franciszkanów.
Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert multimedialny pod tytułem FMF4Kids: Kultowe dobranocki. W pełnym przygód świecie polskich kreskówek najmłodsi spotkają takich bohaterów jak Bolek i Lolek czy Reksio. Niezapomniane motywy muzyczne wykona zespół złożony ze znakomitych muzyków, a prowadzący koncert zdradzą kulisy powstawania klasycznych animacji i zademonstrują, jak dźwięk w połączeniu z obrazem potrafi bawić i poruszać. Wszystko to – jakżeby inaczej – w niedzielę 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka na terenie Centrum Konferencyjnego Fabryczna.
Program FMF obejmie też Forum Audiowizualne, czyli cykl spotkań z mistrzami i ekspertami z branży muzycznej i filmowej, a także kino na świeżym powietrzu i warsztaty dla dzieci. W tym roku Centrum Festiwalowe zostanie zorganizowane we współpracy z Fabryczną 13 – nowoczesnym kompleksem usługowo-rekreacyjnym mieszczącym się na krakowskich Grzegórzkach. Wydarzenia towarzyszące odbędą się również na terenie Galerii Kazimierz. Kolejne informacje o programie 18. FMF zostaną ogłoszone wkrótce.
Źródło: materiały organizatora