Turystyka rozwiń menu

„Szlak kobiet Krakowa – krakowianki”

Większość z nas zna postaci takie jak: św. Jadwiga Andegaweńska – królowa Polski, Bona Sforza, Helena Modrzejewska, Wisława Szymborska. Ale czy wiemy, jakie miejsca w Krakowie są z nimi związane? Poznamy je, wędrując trasą turystyczną pn. „Szlak kobiet Krakowa – krakowianki”!

Szlak kobiet baner
Fot.materiały UMK

Kobiety od zawsze odgrywały ogromną rolę w dziejach Krakowa. Bez ich ciężkiej pracy, pasji i wytrwałości w działaniu miasto miałoby zupełnie inny charakter i wygląd. Kobiety współtworzą historię tego wyjątkowego miejsca i współdecydują o jego rozwoju, zarówno w momentach burzliwych, jak i podczas spokojnych, codziennych dni. Krakowianki są pełne pasji i energii, dzięki czemu to niezwykłe miasto zyskało jedyną w swoim rodzaju atmosferę.

Dlatego należy mówić o kobietach Krakowa. Ważne jest nie tylko przywrócenie kobiet społecznej pamięci, ale także działanie na rzecz utrwalenia ich w tej pamięci. Zadanie to spełnia „Szlak kobiet Krakowa – krakowianki”.

Tworzenie specjalnych tras zwiedzania wpływa na powstawanie nowych siatek znaczeniowych, które są nakładane na istniejące ścieżki, utrwala myślenie o tym, co w Krakowie można zobaczyć, jak spędzić czas wolny. W ten sposób krakowianki zostaną wpisane w tkankę miejską, a uwaga zostanie skierowana na poznawanie kobiecych historii, analizowanie ich wkładu w rozwój miasta na różnych płaszczyznach.

To ważne, by osoby zapoznające się z historią i kulturą Stołeczno Królewskiego Miasta Krakowa oraz opowiadające o niej zrozumiały, że opowieść o tym miejscu to nie tylko mury Wawelu, ale przede wszystkim dzieło ludzi, którzy odcisnęli tutaj swoje piętno. Zaś w gronie tym niebagatelną rolę pełniły i pełnią kobiety, łącząc w działaniu siłę i determinację z wrażliwością i wysublimowaną estetyką.

Szlak powstał we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK i przy wsparciu merytorycznym dr hab. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego.

Herstoria tworzona o kobietach, najczęściej przez kobiety, pozostaje dalej przestrzenią wielu poszukiwań. Wielu historyków i historyczek, działaczek i działaczy trzeciego sektora coraz częściej sięga po źródła i lektury, które pozwalają odzyskać zagubioną kobiecą historię.  Idea szlaków śladami kobiet wywodzi się z takich właśnie naukowych inicjatyw organizacji pozarządowych,  feministycznych, na czele z działaniami podejmowanymi w poprzednich latach m.in. przez Fundację Przestrzeń Kobiet.

Odszukiwanie herstorycznych bohaterek, odkodowywanie losów zaginionych postaci, których wpływ na rzeczywistość naszego miasta był tak wielki, a pozostawał często zapomniany - nie jest zadaniem prostym. Praca herstoryczna wymaga, by odpowiednio ją doceniać, aby mogła inspirować innych do dalszego działania.

Miejski Szlak Kobiet Krakowa - Krakowianki powstał w oparciu i oryginalne źródła, na które składały się książki, artykuły naukowe, materiały publicystyczne oraz dokumenty źródłowe.

Szlak jest częścią projektu „Krakowianki”, realizowanego przez Gminę Miejską Kraków.


Pobierz spacerownik z mapką:

Spacerowniki do szlaku kobiet powstały dzięki współpracy Gminy Miejskiej Kraków z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK i przy wsparciu merytorycznym dr hab. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej, prof. Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.


Bibliografia – Szlak Kobiet Krakowa (pdf)

Znajdź

Brak zaakceptowanej zgody na wyświetlanie informacji zewnętrznych. (Mapa Google)
Nazwa Kategoria Mapa

Zofia Włodek

Osiedle Na Skarpie 27 Kraków

Zuzanna Ginczanka

ul. Montelupich 7 Kraków

Zuzanna Perchał-Filar

ul. Kraszewskiego 36 Kraków

Powrót