Akademia Bohaterów Klimatu to całoroczny projekt edukacyjny dedykowany uczniom klas 1-3 krakowskich szkół podstawowych, dzięki któremu uczestnicy mogą zapoznać się z tematyką zmian klimatu. W roku szkolnym 2024/2025 odbywa się trzecia edycja Akademii. Program w każdym roku obejmuje 10 klas.
Trzecia edycja Akademii składa się z siedmiu spotkań w okresie od listopada do czerwca, podczas których uczestnicy mają okazję poprzez gry, doświadczenia i spotkania poznać zagadnienia związane ze zmianą klimatu i jej skutkami oraz wpływem tych zmian na środowisko naturalne, zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej.
Po ukończeniu Akademii uczestnicy rozumieją, że powinni szanować i oszczędnie korzystać z naturalnych zasobów Ziemi, np. z wody, poruszać się ekologicznymi środkami transportu, np. komunikacją miejską, dbać o otaczającą ich zieleń czy ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów (poprzez np. ponowne wykorzystanie rzeczy używanych). Dzieci w trakcie spotkań poznają także zalety diety planetarnej, bogatej w warzywa i owoce. Akademia w swoim zamyśle ma budować praktyczne kompetencje uczniów w obszarze zmian klimatu, a także zapoznać ich w ciekawy, przystępny i dostosowany do wieku sposób z proklimatycznymi działaniami, realizowanymi na terenie Krakowa. Ma także zachęcać i inspirować do aktywności proklimatycznej i prośrodowiskowej oraz do zmiany dotychczasowych nawyków i postaw.
Uczniowie biorący udział w Akademii odwiedzają m.in.: Centrum Edukacji Ekologicznej Bielany prowadzone przez Wodociągi Miasta Krakowa, krakowską Ekospalarnię, zajezdnię tramwajową Podgórze Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie, a także Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej.
Uczestnikom Akademii towarzyszy „Elementarz Bohaterów Klimatu”, który poprzez zabawę i zadania do rozwiązania wspiera ich wysiłki w realizacji proklimatycznych misji.
Karty pracy:
Pokolorowanki:
Scenariusze zajęć dydaktycznych:
Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej, Krakowski Holding Komunalny, Ekospalarnia, Wodociągi Miasta Krakowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie, Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”.
Projekt jest realizowany w ramach kampanii „Kraków w dobrym klimacie”.